Pääkuistin edusta on katettu laatoin ja luonnonkivin.
Pihasauna valmistui keväällä 2008. Rakennuksessa on sauna, wc ja tupa.
Lakefront sauna.
Pihapiirissä on autokatos kahdelle autolle.
Tupa, keittiö ja ruokailu ovat samassa tilassa, yhteensä yli 60 m2, jonka keskellä ovat tunnelmalliset tulisijat.
Täydelliset astiastot on 15 henkilölle. Ruokapalvelua tarjoavat paikalliset yrittäjät. Kysy lisää!
Yhdessä makuuhuoneista on leveä parivuode ja häkkisänky vauvalle.
Mäntyrinteessä on neljä makuuhuonetta. Vuodepaikkoja yhtensä 7+5
Talon sauna.
House souna
Taustalla rannassa pihasauna.
Veranda and the lakefront sauna.
Pihasaunan malli on kehitetty savolaisen savusaunan pohjalta nykyaikaisin, ylellisin mukavuuksin. Saunassa on kaksi suihkua, käsisuihku ja vartaloa hemmotteleva sadevesisuihku.
Lakefront sauna.
Sauna soveltuu suuremmillekin ryhmille, mm. yritysten tilaisuksiin.
Lakefront sauna.
Pihasaunatuvassa on myös vuode ja nopeasti lämpöä antava kamina, jossa on keittomahdollisuus.
Läheisellä niityllä laiduntaa vasikoita.
Järvestä voi kalasaaliikseen saada ahventa, haukea, lahnaa ja kuhaa. Erään asiakkaan kalasaalis painoi 10,5 kg kesällä 2002.
Yritämme tehdä parhaamme, että asiakkaamme viihtyvät meillä hyvin!
Mäkeä voi laskea talon edustalta suoraan jäälle.
Olisiko mielenkiintoista kokeilla lumikengillä kavelyä? Tilaltamme voit vuokrata Salomonin lumikenkiä 5¤ / päivä / pari.
Tunnelmallinen kuisti talvihämärässä.
Rakennuksessa on kolme makuuhuonetta, jossa on vuoteet kuudelle. Tuvassa on uusi kulmasohva, jonka saa vuoteeksi kahdelle sekä kaksi erillistä puusänkyä. Pohjakuvassa näkyvä lasikuisti on avattu erkkeriksi, joka on sisutettu korituoleilla ja pöydällä. Ovi on käytössä vain kesäisin.
6+4
Pertunmaa 
Savon Hartonen, låg sandbotten, barnvänlig.
nätström, inomhus-WC
(2), dusch (3)